Gejša - Arthur Golden

27. března 2012 v 9:25 | Terry


Název: Gejša
Původní název: Memoirs of a Geisha
Autor: Arthur Golden
Žánr: fikce, román
Počet stran: 448
Datum vydání: 2006/01
Rok vydání originálu: 1997
ISBN: 80-249-0644-9

Hodnocení na Databázi knih: 92%

Anotace

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátku z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš - tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké -, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou - a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....

Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:zatím nečetlaCo my na to:
"Gejša je jednou z mých oblíbených knih. je napsána opravdu čtivě a krásně vykresluje japonskou kulturu a poodhaluje roušku tajemství, která obestírá japonské gejši. Ať už se román zakládá na pravdě, či jde o pouhou fikci, na jeho literární kvalitě mu to pranic neubírá.
V roce 2005 byl podle románu natočený stejnojmenný film. Kniha se však od filmového zpracování v mnohém liší a nabízí daleko širší pohled do života japonských gejš."
Terry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama