Srpen 2012

Sonety - William Shakespeare

10. srpna 2012 v 11:57 | Terry
Název:Sonety
Autor: William Shakespeare
Originální název: Sonets
Žánr: Poezie
Počet stran: 120
Datum vydání: 1609

Anotace:
Sbírka anglické renesanční milostné lyriky. Sonety vznikaly podle některých hypotéz v době Shakespearovy vrcholné dramatické tvorby asi 1597 - 1606.

Sonet 74

Jen neměj strach, až smrt mne vezme tam,
kde kauci za mne nikdo nesloží -
já jistý úrok v těchhle verších mám
a z něj pak tady s tebou hodlám žít.
Jak v knize si pak ve mně budeš číst,
v mém lepším já, co zasvětil jsem tobě:
mou duši uchová ti tenhle list,
až moje tělo pochovají v hrobě.
Tak ztratíš ze mne jenom horší část,
potravu červů, tělo smrtelné:
tu mrzkou kořist ať si urve čas -
pro tebe není, ty máš přece mne:
tělo je jenom schránka bez vší ceny,
tys v těchhle verších cele obsažený


E-bookDownload
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:zatím nečetla


Co my na to:

"Díko W. Shakespeara mám moc ráda, ať už jsou to komedie, tragédie nebo právě sonety. měla jsem možnost přečíst si je hned ve třech verzích překladu od Jana Vladislava, Ľubomíra Feldeka a Martina Hilského, jehož překlad se mi asi líbil ze všech nejvíc. netvrdím, že se mi líbily všechny soneti, některé méně, některé více a pád dokonce vůbec. Přesto je to překrásné dílo!"

Terry

Máj - Karel Hynek Mácha

9. srpna 2012 v 12:55 | Tess
Název: Máj
Autor: Karel Hynek Mácha
Žánr: Poezie
Počet stran: 143
Datum vydání: 1836

Anotace:
Loupežník Vilém miluje svoji dívku Jarmilu, avšak jejich lásku překazí jiný muž. Vilém ho ve vzteku zabije, až posléze zjjišťuje, že se jednalo o jeho otce, který ho jako malého vyhnal. Za tento svůj čin je odsouzen k oběšení. Nešťastná Jarmila, která na 1.máje netrpělivě svého Viléma vyhlížela, se po vyslechnutí zprávy v zoufalství utopí. Vilém sedí ve vězení a hloubá nad svým životem a světem. Dochází také k rozhovorům mrtvých na hřbitově, jelikož ten, kdo umře jako poslední, hřbitov hlídá do smrti dalšího jedince. V osudný den se hrdina loučí s matkou zemí a poté umírá.
E-book:
Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry: nečetla


Co my na to:

"Od Máje jsem čekala víc. Začáteční verše, které jsem se učila na ZŠ byly snad nejhezčí z celé knihy. Zbytek jsem popravdě moc nepochopila a ani mi to edávalo velký smysl. Musela jsem si jí přečíst dvakrát, abych alespoň trochu pochopila, o co tam jde. Každopádnš Máchovo popisování krajiny České republiky mě nadchlo."
Tess

Prokletý maturiťák - Soubor autorů

9. srpna 2012 v 10:32 | Terry
Název: Prokletý maturiťák
Původní název: Prom nights from hell
Autor: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe, Lauren Myracle
Žánr: Fantasy
Počet stran: 203
Datum vydání: 2011
Anotace:
Když se holka chystá na maturitní ples, je s tím pokaždé spousta starostí. Musí sehnat šaty a boty, aby byla co nejhezčí nebo aspoň co nejoriginálnější. Musí zajít ke kadeřníkovi a vymyslet parádní účes. A nakonec je nutné sehnat to, s čím je obvykle největší problém - správného kluka. Ono totiž nejde být hvězdou plesu, když má člověk vedle sebe toho největšího losera z celé školy!
Ne, na tak důležitou událost, jako je maturiťák, je nutné si obstarat přinejmenším slušný doprovod. Ten kluk nemusí být nutně nejkrásnější, ale měl by být aspoň zajímavý a zábavný. A pochopitelně se vám musí vyrovnat vlastnostmi a schopnostmi, abyste vytvořili správný pár - protože o to přece jde, že ano?
To poslední platí zejména pro případ, že máte nadpřirozené schopnosti jako Mary. Nebo když toužíte po někom, kdo vás pořád tak nějak přehlíží, a proto si musíte pomoci kouzly. Nikdo nechce dopadnout jako Madison, která zvolila špatně, zaplatila za to životem a teď se snaží uniknout temné magii svého tanečníka… Zkrátka a dobře, najít správného partnera je démonicky těžké, ale naprosto nezbytné, protože v opačném případě vás čeká… prokletý maturiťák!

Povídky:
*Meg Cabot: Likvidátorčina dcera (The Exterminator's Daughter)
*Lauren Myracle: Kytička na ruku (The Corsage)
*Kim Harrison: Madison Averyová a Smrťák (Madison Avery and the Dim Reaper)
*Michele Jaffe: Přísně tajné (Kiss and Tell)
*Stephenie Meyer: Peklo na Zemi (Hell on Earth)
E-book:
není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla


Co my na to:

* Likvidátorčina dcera - Meg Cabot
jde o první povídku a přiznám se, že mě nijak zvlášť nenadchla. Meg má přitom urřitě na víc, což v žánru fantasy předvedla sériií Mediátor

* Kytička na ruku - Lauren Myracle
od autorky jsem zatím nic jiného nečetla, ale pokud se mi ta možnost v budoucnu naskytně, nebudu váhat. Povídka je opravdu moc vydařená, jemně strašidelná a člověka při jejím přečtení příjemně zamrazí. Je to jedna z nejlepších povídek z celé knihy.

* Madison Averyová a smrťák - Kim Harrison
ze začátku mě povídka nijak zvlášť nezaujala, potom se ale příjemně rozvinula a nakonec jsem byla celkem zklamaná, že už je konec. Možná kdyby autorka pokračovala dál, mohl z krátké povídky vzniknout zajímavý fantysy román

* Přísně tajné - Michele Jaffe
vážně moc pěkná povídka, já osobně ji považuji za druhou nejlepší v celé knize. jen mě zklamalo, že už se nedozvím, jak to bylo s Mirandou dál, zaujalo mě to :)

* Peklo na zemi - Stephenie Meyer
všemi opěvovaná autorka fantasy ságy Twilight, se dle mého názoru moc nepředvedla. Povídka mě niajk zvlášť nezaujala, dokonce mi přišla celkem nudná.

Celkový dojem:
Přestože se mi zdá, že ani Meg Cabot a ani Stephenie Meyer se nijak zvlášť nevyznamenaly, kniha přesto určitš za přečtení stojí. a jak už jsem se zmiňovala jednoznačně u mě vedou povídky od Lauren Myracle a Michele Jaffe.

Terry