Září 2012

Čarodějnice z Hex Hall - Rachel Hawkins

21. září 2012 v 21:00 | Terry
Název: Čarodějnice z Hex Hall
Původní název: Hex Hall
Autor: Rachel Hawkins
Žánr: fantasy
Počet stran: 240
Serie: Hex Hall
Díl serie: 1
Počet dílů v serii: 3 (zatím)
Datum vydání: 2011/11

Anotace
Sophie Mercerová je čarodějka. Jenže její kouzla většinou skončí katastrofou a její poslední šancí je Hex Hall, elitní nápravné zařízení pro adolescenty Prodigia, tedy pro čarodějky, kouzelníky a řádku dalších bytostí. Sophie se už během prvního dne podaří dosáhnout prvních výsledků: získá tři mocné nepřítelkyně, zakouká se do přitažlivého kouzelníka a dostane novou spolubydlící, jedinou upírku na škole. Vedle (ne)obyčejných školních starostí bude Sophie muset čelit i zlovolné síle, která začala útočit na studenty Hecate Hall…
E-book:není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla

Co my na to:

" Možná byste řekli, že je to kniha spíše pro náctileté, popravdě to tak nejspíš bude, ale k náctiletým už já pár let nepatřím a i tak jsem se do knihy zamilovala. Není to žádný velký trhák, ale je to milé a pěkné čtení. Sophie mi sice občas přišla celkem naivní, ale je jí teprve 16 let, tak se možná ani nelze tolik divit. Trvalo mi celé dva dny knihu přečíst, i když je vcelku dost tenká, ale to bylo způsobeno povinnostmi, které jsem doma musela splnit. Já osobně knihu doporučuji všem faninkám fantasy literatury a kouzel. Moje nadšení z této knihy dokonale vystihuje to, že už jsem si zakoupila druhý díl a nebýt rezečtených knih ( v současnosti jich je jen asi 6) už bycj jej také dávno zhltla. Tak jen do toho! :) "
Terry

Noc na Karlštejně - Jaroslav Vrchlický

11. září 2012 v 15:14 | Tess


Název:Noc na Karlštejně
Autor: Jaroslav Vrchlický
Žánr: Divadelní hra
Počet stran: 92
Datum vydání: 1953

Anotace
Na hrad Karlštejn, vybudovaný císařem Karlem IV., nesmí vstoupit žádná žena, včetně jeho manželky, císařovny Alžběty. Tento příkaz měl posloužit k tomu, aby se císař mohl v klidu věnovat mužským záležitostem. Tento zákaz však byl jedné noci porušen hned dvakrát. Na hradě se ocitly dvě ženy - první byla Alena, neteř purkrabího (= správce hradu), která se se svým otcem, když byl opilý, vsadila o to, že si bude moci vzít za muže císařského šenka jménem Pešek, pokud stráví noc na Karlštejně a přitom jí nikdo nechytí. Druhou ženou byla sama císařovna, které se po muži, jehož milovala, natolik stýskalo, že nebrala jeho zákaz na vědomí a místo na svůj hrad Karlík se potají vydala na Karlštejn. První kdo se o císařovnině přítomnosti dověděl, byl arcibiskup Arnošt. Ten se císařovně rozhodl pomoci a převlékl ji do oděvu šenka Peška. V tomto přestrojení měla strávit noc v předpokojí císaře a pokud by bylo třeba být mu k službám
E-book:Download
Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:


Co my na to:

"Co dodat k tomhle pokladu? Nic. Je to dokonalé. Přála bych si to vidět na divadelních prknech. Film natočili úžasně a nedivím se, když je to natočené podle tak krásné knihy."
Tess

Kronika prokletých zaklínačů 1 - Nádherné bytosti - Garciová Kami, Stohlová Margaret

7. září 2012 v 20:08 | Terry
Název: Kronika prokletých zaklínačů 1 - Nádherné bytosti
Původní název: Beautiful creatures
Autor: Garciová Kami, Stohlová Margaret
Počet stran: 512
Serie: Kronika prokletých zaklínačů
Díl serie: 1
Počet dílů v serii: 4
Datum vydání: 2011
Rok vydání originálu: 2009
ISBN: 978-80-242-2905-8

Web: www

Hodnocení na Databízi knih: 76%

Anotace:
Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně - tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba - kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.

Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:

Výbor z díla - Karel Havlíček Borovský

6. září 2012 v 21:50 | Tess

Název: Výbor z díla (Křest sv.Vladimíra, Král Lávra, Tyrolské elegie)
Autor: Karel Havlíček Borovský
Žánr: Poezie
Počet stran: 219
Datum vydání: ---

Anotace:

Křest sv.Vladimíra → Car Vladimír má svátek a chce, aby mu bůh Perun místo kanonády zahřměl. Perun to ale odmítne, a tak ho car Vladimír nechá zavřít. Když je Perun uvězněn, zjistí se, že na něj není žádný zákon, a tak je poslán před soud vojenský, který ho odsuzuje k utopení v Dněpru. Rusko se najednou ocitá bez boha, ale nic se nezmění, lidé se rodí a umírají, pole rostou, jen církev už nemá význam. Nikdo už nedával desátky, nemodlil se, a proto se celé duchovenstvo schází na audienci u cara Vladimíra, kde po něm chtějí nového boha. V Rusku se na konkurs schází všechny víry a také sekty.

Král Lávra → Král, který byl dobrý, ale měl jednu chybu. Jednou do roka k sobě zavolal holiče, na kterého padl los, nechal se oholit, a pak ho dal popravit. Lid se velmi divil tomu, že slušně vypadající král může být takový tyran. Jednou padl los na mladého Kukulína, jediného syna staré vdovy. Vdova, ale šla za králem a hezky mu pověděla, co si o něm myslí. Král se velmi zastyděl, a tak k sobě zavolal Kukulína. Musel přísahat, že nikomu nepoví, co viděl. Kukulín přísahal a stal se pak dvorním holičem. Za nějaký čas však Kukulína tajemství velmi tížilo. Matka to na něm poznala a poradila mu, aby zašel za poustevníkem do pustého lesa. Poustevník mu poradil, aby tajemství pošeptal do vykotlaného vrby. Kukulín tak učinil a velmi se mu ulevilo. Na bál šel hrát také pan Červíček, který však cestou ztratil kolíček z basy. Uřízl si tedy větev z vrby a vyřezal si nový kolíček. Nevěděl však, do tím způsobí. Když pak začal v paláci hrát, tu řve basa: ,,Král Lávra má oslí uši, král je ušatec!" Král dal Červíčka okamžitě vyhodit. Basu však nebylo možno pověsit, a tak král nechal svoje vlasy úplně ostříhat a nosil své dlouhé uši veřejně bez futrálu.

Tyrolské elegie → V básni Havlíček vypráví, jak byl v noci probuzen policií a tajně převážen přes celé Čechy. Zmiňuje se také o tom, že se jim v Rakousku mezi Reichnhallem a Weidringem splašily koně, policisté vyskákali a on zůstal sám v řítícím se voze. Nepokoušel se koně zastavit, věděl, že je "pod ochranou Rakouska". Do Brixenu se nakonec dostal a musel zde žít tři roky, daleko od milovaných Čech.

E-book:
Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:nečetla

Co my na to:

"Doslova mě to pohltilo. Několikrát jsem se zasmála. Je to čtivé, krásné a rychle přečtené. Nejvíce se mi asi líbila poezie Křest sv.Vladímíra. Nejméně Tyrolské elegie, moc jsem se do téhle poezie nevcítila. Ale 5 hvězdiček si to zaslouží."
Tess

Otec Goriot - Honoré de Balzac

5. září 2012 v 22:18 | Tess


Filmové zpracování: CSFD - 2004 , 1972

Název: Otec Goriot
Původní název: Le Pére Goriot
Autor: Honoré de Balzac
Počet stran: 240
Datum prvního vydání: 1885
Rok vydání originálu: 1835
ISBN: 40-315-0525-6

Hodnocení na Databízi knih: 73%

Anotace:

Kniha zobrazuje dva zdánlivě protichůdné osudy lidí, kteří se náhodou ocitnou ve stejném penzionu. Jde o příběh Goriota, bývalého obchodníka s nudlemi a mladého studenta práv. otec Goriot je otcem dvou dcer, které se snaží dostat se do vznešené pařížské společnosti, k čemuž jim má dopomoct otcův skromný majetek. První dcera Anastázie je provdána za hraběte de Rastignac, druhá dcera Delfina pak za bankéře de Nutzigena. Ač jsou obě bohatě provdány, obě z otce jen vydírají peníze a otcem opovrhují. Ten umírá v chudobě, sám a opuštěn. student Rastignac je zpočátku obětavý a stará se o umírajícího Goriota, pobouřen cynismem a zločinností jeho dvou dcer. Později pod vlivem prostředí se mění a ze zištných důvodů se stává milencem jedné z dcer Goriotových. Jde tak za svým cílem a hnán ctižádostí se vzdává svých původních předsevzetí.Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:nečetla