Říjen 2012

La bella vita * Život, láska a jídlo v jižní Itálii - Vida Adamoli

24. října 2012 v 20:16 | Terry
Název: La bella vita * Život, láska a jídlo v jižní Itálii
Původní název: La bella vita
Autor: Vida Adamoli
Žánr: společenský román, beletrie, cestopis, biografie
Počet stran: 232
Datum vydání: 2007

Anotace

Angličanka Vida Adamoli se v osmnácti letech provdala za svého italského přítele Lorenza a odstěhovala se s ním do Říma. Během nedělního výletu objevují malou jihoitalskou vesničku Torre Saracenu, schoulenou na skalnatém útesu vysoko nad mořem. Osadu, tvořenou hroznem bíle natřených domů, jediným náměstím a spletí klikatících se uliček rozpálených sluncem, si zamilují na první pohled. Po staletí zůstala vesnice uzavřená před okolním světem jako kamenná pěst a za vetřelce byli považováni i obyvatelé nedalekého městečka Saraceny Mare. Adamoliovým se přesto podaří překonat počáteční nedůvěru místních starousedlíků a stávají se součástí komunity, v níž stráví příštích dvacet let. Poklidný život Torre Saraceny, kde plynoucí čas mapují jen svatby, pohřby, rodinné hádky a oslavy, naruší příjezd skupiny amerických hippies, kteří vnesou do vesnice vzrušení a nevratně ji poznamenají vpádem moderní civilizace. Vlna turizmu postupně sílí a poté, co nedotčený ráj "objevuje" i neapolská mafie, ztrácí Torre Saracena navždy svou panenskou nevinnost.

E-book:není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla

Co my na to:

"Krásná kniha, Itálie je v ní tak nádherně vykreslená, že máte skoro pocit, že jste také v tom malém malebné městečku, kterou autorka pojmenovala jako Torre Saracena. Kniha se čte sama, poutavě líčí nejen samotný život autorky v již zmíněném městečku, ale také osudy obyvatel, které se za léta pobytu, jež v Torre Saraceně strávila, prodchnuly s životem ji samotné. Jako bonus na konci každé kapitoly najdete typický Italský recept a ne všechny vyžadují zvláštní kuchařské schopnosti. :) "
Terry

Leni Riefenstahlová - Steven Bach

13. října 2012 v 14:22 | Tess
Název: Leni Riefensrahlová *Život a dílo "Hitlerovy filmařky"
Původní název: The Life and Work of Leni Riefenstahl
Autor: Steven Bach
Žánr: Biografie
Počet stran: 496
Datum vydání: 2009

Anotace:

Životopis Leni Riefenstahlové (1902-2003), jedné z nejkontroverznějších osobností dvacátého století, je příběh velkého talentu a ještě větší ambicióznosti, který je důkazem, jak se hranice mezi uměním a krásou na jedné straně a pravdou a lidskostí na straně druhé občas stírají. Leni, vlastním jménem Helene Amalie Bertha Riefenstahlová, se narodila v Berlíně, její otec byl obchodník, bratr zahynul na ruské frontě. Začínala jako baletka a toužila se tanci věnovat, ale zranění kolena zmařilo její naděje po pouhých osmi měsících. Poté si zahrála v několika němých filmech, až se nakonec ve třiceti letech stává filmovou režisérkou. Právě v té době se k moci dere fašismus, do jehož služeb dává mladá ambiciózní umělkyně svůj nezpochybnitelný talent a píli. Autor shromáždil všechna dostupná fakta, která přinášejí mrazivé svědectví: o jejím vášnivém nadšení pro Hitlera už od prvního nahlédnutí do Mein Kampfu, o vztazích s nacistickými pohlaváry, které postrčily její kariéru, i se samotným Hitlerem, jenž jí osobně pomohl financovat její filmy. Dokládá i její podíl na využívání otrocké práce ve formě romských vězňů z koncentračního tábora určených pro Osvětim.

E-book:
není
Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:
nečetla


Co my na to:

"Kniha je zajímavá tím, že je tak krásně psaná a navíc o životě, tak silné a neústupné ženy, která byla obdivovala Hitlera a dožila se neuvěřitelných 101 let. Byla to žena, která nerozeznala lež od pravdy. Byla zajímavá svým postojem a chováním a také tím jak se z tanečnice stala nakonec režisérka a fotografka. Krásně zpracovaná kniha o životě "Hitlerovy filmařky"."
Tess

Druhá šance / Hope Springs (2012)

13. října 2012 v 12:42 | Tess

Zamilujte se znovu.

• Země ... USA
• Délka ... 100 minut
• Dostupnost ... od 12 let
• Režie ... David Frankel
• Scénář ... Vanessa Taylor
• Kamera ... Florian Ballhaus
• Hudba ... Theodore Shapiro
• Premiéra v ČR ... 13.září 2012

Popis:
Kay a Arnold jsou manželé již 31 let. Po tak dlouhé době není divu, že se z jejich vztahu vytratila ona pověstná jiskra a manželství se propadlo do šedivého stereotypu. Arnold je v manželství celkem spokojený a neřeší, zda by se na jejich vztahu dalo něco změnit k lepšímu. Kay je ovšem nešťastná a chtěla by se s manželem více sblížit, prohloubit vzájemné pouto a mít zase opravdové manželství. Jednoho dne Kay náhodou narazí na knihu renomovaného manželského poradce doktora Felda, který vede v malém městečku Hope Springs manželskou poradnu. Ačkoliv je to Arnoldovi proti srsti, nakonec přistoupí na Kayin plán a usedne spolu s ní do letadla, aby se pokusil vzkřísit vyhasínající manželství. Nastává řada zábavných situací, ve kterých se postarší manželé snaží držet rad manželského poradce, jehož neortodoxní styl je nutí dělat věci, které jim nejsou vždy po chuti, ale podle něj prý pomáhají. Po nějaké době si Kay a Arnold začínají vést docela dobře a tak jim doktor Feld nastavuje další laťku, kterou je třeba překročit - obnovení manželského sexu.
Hrají:
• Meryl Streep ... Kay Soames
• Tommy Lee Jones ... Arnold Soames
• Steve Carell ... Dr.Feld
• Jean Smart ... Eileen
• Marin Irleand ... Molly
A další...

Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:
zatím neviděla