Říjen 2012

La bella vita * Život, láska a jídlo v jižní Itálii - Vida Adamoli

24. října 2012 v 20:16 | Terry
Název: La bella vita * Život, láska a jídlo v jižní Itálii
Původní název: La bella vita
Autor: Vida Adamoli
Žánr: společenský román, beletrie, cestopis, biografie
Počet stran: 232
Datum vydání: 2007

Anotace

Angličanka Vida Adamoli se v osmnácti letech provdala za svého italského přítele Lorenza a odstěhovala se s ním do Říma. Během nedělního výletu objevují malou jihoitalskou vesničku Torre Saracenu, schoulenou na skalnatém útesu vysoko nad mořem. Osadu, tvořenou hroznem bíle natřených domů, jediným náměstím a spletí klikatících se uliček rozpálených sluncem, si zamilují na první pohled. Po staletí zůstala vesnice uzavřená před okolním světem jako kamenná pěst a za vetřelce byli považováni i obyvatelé nedalekého městečka Saraceny Mare. Adamoliovým se přesto podaří překonat počáteční nedůvěru místních starousedlíků a stávají se součástí komunity, v níž stráví příštích dvacet let. Poklidný život Torre Saraceny, kde plynoucí čas mapují jen svatby, pohřby, rodinné hádky a oslavy, naruší příjezd skupiny amerických hippies, kteří vnesou do vesnice vzrušení a nevratně ji poznamenají vpádem moderní civilizace. Vlna turizmu postupně sílí a poté, co nedotčený ráj "objevuje" i neapolská mafie, ztrácí Torre Saracena navždy svou panenskou nevinnost.

E-book:není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla

Co my na to:

"Krásná kniha, Itálie je v ní tak nádherně vykreslená, že máte skoro pocit, že jste také v tom malém malebné městečku, kterou autorka pojmenovala jako Torre Saracena. Kniha se čte sama, poutavě líčí nejen samotný život autorky v již zmíněném městečku, ale také osudy obyvatel, které se za léta pobytu, jež v Torre Saraceně strávila, prodchnuly s životem ji samotné. Jako bonus na konci každé kapitoly najdete typický Italský recept a ne všechny vyžadují zvláštní kuchařské schopnosti. :) "
Terry

Leni Riefenstahlová - Steven Bach

13. října 2012 v 14:22 | Tess
Název: Leni Riefensrahlová *Život a dílo "Hitlerovy filmařky"
Původní název: The Life and Work of Leni Riefenstahl
Autor: Steven Bach
Žánr: Biografie
Počet stran: 496
Datum vydání: 2009

Anotace:

Životopis Leni Riefenstahlové (1902-2003), jedné z nejkontroverznějších osobností dvacátého století, je příběh velkého talentu a ještě větší ambicióznosti, který je důkazem, jak se hranice mezi uměním a krásou na jedné straně a pravdou a lidskostí na straně druhé občas stírají. Leni, vlastním jménem Helene Amalie Bertha Riefenstahlová, se narodila v Berlíně, její otec byl obchodník, bratr zahynul na ruské frontě. Začínala jako baletka a toužila se tanci věnovat, ale zranění kolena zmařilo její naděje po pouhých osmi měsících. Poté si zahrála v několika němých filmech, až se nakonec ve třiceti letech stává filmovou režisérkou. Právě v té době se k moci dere fašismus, do jehož služeb dává mladá ambiciózní umělkyně svůj nezpochybnitelný talent a píli. Autor shromáždil všechna dostupná fakta, která přinášejí mrazivé svědectví: o jejím vášnivém nadšení pro Hitlera už od prvního nahlédnutí do Mein Kampfu, o vztazích s nacistickými pohlaváry, které postrčily její kariéru, i se samotným Hitlerem, jenž jí osobně pomohl financovat její filmy. Dokládá i její podíl na využívání otrocké práce ve formě romských vězňů z koncentračního tábora určených pro Osvětim.

E-book:
není
Hodnocení Tess:
Hodnocení Terry:
nečetla


Co my na to:

"Kniha je zajímavá tím, že je tak krásně psaná a navíc o životě, tak silné a neústupné ženy, která byla obdivovala Hitlera a dožila se neuvěřitelných 101 let. Byla to žena, která nerozeznala lež od pravdy. Byla zajímavá svým postojem a chováním a také tím jak se z tanečnice stala nakonec režisérka a fotografka. Krásně zpracovaná kniha o životě "Hitlerovy filmařky"."
Tess