Listopad 2012

Deník 1938-1945 - Helga Weissová

19. listopadu 2012 v 20:06 | Terry
Název:Deník 1938-1945
Autor: Helga Weissová
Žánr: Biografie, memoáry
Počet stran: 204
Datum vydání: 2012


Anotace

Deník Helgy Weissové je autentickým svědectvím dívky z pražské židovské rodiny, která přežila hrůzy druhé světové války. Stejně jako v případě Deníku Anny Frankové jde o dílo mezinárodního významu, jež se stane součástí paměti lidstva.

V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho nuceném odjezdu byly do transposrtu zařazeny i Helga s matkou. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína. Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali.

V češtině vychází autentický deník Helgy Weissové (provdané Hoškové) vůbec poprvé. Doprovází jej ilustrace, na nichž malá Helga zachytila svou touhu po normálním životě, pospolitost lidí žijících v Terezíně, snahu dospělých děti i v tak složitých podmínkách vzdělávat i každodenní podobu života v ghettu. V knize najdete také několik stránek přetištěných ze sešitu, který její příběh uchoval, a rodinných fotografií. Kniha vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy
E-book:není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla


Co my na to:

"Při čtení člověka až mrazí z toho, co je jedna lidská bytost schopná udělat druhé. Deník je prodchnutý emocemi, které mě mnohdy doháněli k slzám. Osvětluje hrůzy z koncentračních táborů z 2. světové války a podává jej "z první ruky"."

Terry

Démon z Hex Hall - Rachel Hawkins

19. listopadu 2012 v 19:48 | Terry
Název: Démon z Hex Hall
Původní název: Demonglass
Autor: Rachel Hawkins
Žánr: fantasy
Počet stran: 248
Serie: Hex Hall
Díl serie: 2
Počet dílů v serii: 3 (zatím)
Datum vydání: 2011

Anotace
Sophie Mercerová si myslela, že je čarodějka. Proto byla ostatně poslána do Hex Hall, nápravného zařízení pro delikventy Prodigia, tedy čarodějky, kouzelníky, víly a podobné bytosti. To si ale myslela ale ještě předtím, než zjistila, kdože je vlastně její otec, a že Archer Cross patří k L´Occhio di Dio, které se snaží Prodigia vyhladit z povrchu zemského - a namísto dalšího polibku mu tak musela vrazit jednu pěstí. Že je čarodějnice si myslela do chvíle, než se ukázalo, že je démon. Velká moc však sebou přináší i velká riziko, a než vystavovat nebezpečí své blízké, bude možná lepší se jí zbavit... Co ale dělat, když se ukáže, že i její nové kamarádky jsou démoni a svou sílu rozhodně neplánují použít k žádným bohulibým účelům? Do toho se o Sophii začne zajímat L´Occhio di Dio, a koho jiného za Sophií poslat než Archera. Ještě štěstí, že k němu Sophie už nic necítí. Nebo ano?

E-book:Download
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla


Co my na to:

"I do druhého dílu jsem se zamilovala stejně, jako do toho předchozího. Čte se jedním dechem, jsem příliš zvědavá, než abych ji dokázala odložit! Zhltala jsem ji za jediný den a míru oblíbenosti podporuje i fakt, že si zítra před prací ještě zaskočím koupit třetí díl :) .
Serie je pěkně psaní, čtivá a vtipná. Snad v každé kapitole narazím alespoň na jednu větu, která mě pobaví, Sophie je zkrátka úžasně sarkastická.
A mimochodem, Lara se mi nezdála už od začítku, bal podezřele sladká! "
Terry