Listopad 2012

Deník 1938-1945 - Helga Weissová

19. listopadu 2012 v 20:06 | Terry
Název:Deník 1938-1945
Autor: Helga Weissová
Žánr: Biografie, memoáry
Počet stran: 204
Datum vydání: 2012


Anotace

Deník Helgy Weissové je autentickým svědectvím dívky z pražské židovské rodiny, která přežila hrůzy druhé světové války. Stejně jako v případě Deníku Anny Frankové jde o dílo mezinárodního významu, jež se stane součástí paměti lidstva.

V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho nuceném odjezdu byly do transposrtu zařazeny i Helga s matkou. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína. Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali.

V češtině vychází autentický deník Helgy Weissové (provdané Hoškové) vůbec poprvé. Doprovází jej ilustrace, na nichž malá Helga zachytila svou touhu po normálním životě, pospolitost lidí žijících v Terezíně, snahu dospělých děti i v tak složitých podmínkách vzdělávat i každodenní podobu života v ghettu. V knize najdete také několik stránek přetištěných ze sešitu, který její příběh uchoval, a rodinných fotografií. Kniha vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy
E-book:není
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla


Co my na to:

"Při čtení člověka až mrazí z toho, co je jedna lidská bytost schopná udělat druhé. Deník je prodchnutý emocemi, které mě mnohdy doháněli k slzám. Osvětluje hrůzy z koncentračních táborů z 2. světové války a podává jej "z první ruky"."

Terry

Démon z Hex Hall - Rachel Hawkins

19. listopadu 2012 v 19:48 | Terry
Název: Démon z Hex Hall
Původní název: Demonglass
Autor: Rachel Hawkins
Žánr: fantasy
Počet stran: 248
Serie: Hex Hall
Díl serie: 2
Počet dílů v serii: 3 (zatím)
Datum vydání: 2011

Anotace
Sophie Mercerová si myslela, že je čarodějka. Proto byla ostatně poslána do Hex Hall, nápravného zařízení pro delikventy Prodigia, tedy čarodějky, kouzelníky, víly a podobné bytosti. To si ale myslela ale ještě předtím, než zjistila, kdože je vlastně její otec, a že Archer Cross patří k L´Occhio di Dio, které se snaží Prodigia vyhladit z povrchu zemského - a namísto dalšího polibku mu tak musela vrazit jednu pěstí. Že je čarodějnice si myslela do chvíle, než se ukázalo, že je démon. Velká moc však sebou přináší i velká riziko, a než vystavovat nebezpečí své blízké, bude možná lepší se jí zbavit... Co ale dělat, když se ukáže, že i její nové kamarádky jsou démoni a svou sílu rozhodně neplánují použít k žádným bohulibým účelům? Do toho se o Sophii začne zajímat L´Occhio di Dio, a koho jiného za Sophií poslat než Archera. Ještě štěstí, že k němu Sophie už nic necítí. Nebo ano?

E-book:Download
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla


Co my na to:

"I do druhého dílu jsem se zamilovala stejně, jako do toho předchozího. Čte se jedním dechem, jsem příliš zvědavá, než abych ji dokázala odložit! Zhltala jsem ji za jediný den a míru oblíbenosti podporuje i fakt, že si zítra před prací ještě zaskočím koupit třetí díl :) .
Serie je pěkně psaní, čtivá a vtipná. Snad v každé kapitole narazím alespoň na jednu větu, která mě pobaví, Sophie je zkrátka úžasně sarkastická.
A mimochodem, Lara se mi nezdála už od začítku, bal podezřele sladká! "
Terry

Koupili jsme ZOO / We Bought a Zoo (2012)

2. listopadu 2012 v 10:00 | Terry
Země ... USA
Délka ... 124 minut
Dostupnost ... od 12 let
Režie ... Cameron Crowe
Scénář ... Cameron Crowe, Aline Brosh McKenna
Kamera ... Rodrigo Prieto
Premiéra v ČR ... 12. dubna 2012

Popis

Benjamin Mee (M.Damon) je losangeleský autor novinových sloupků a příležitostný spisovatel dobrodružné literatury, který jako svobodný otec čelí problémům souvisejícím s výchovou dvou dětí. Ve víře, že nový začátek a nový start pomůže obnovit pocity rodinné sounáležitosti, rozhodne se Mee opustit svoji práci a koupit starý venkovský dům s ohromnými pozemky a jedním speciálním bonusem - Rosemorskou zoologickou zahradou, kde žijí desítky zvířat, o které se stará chovatelka Kelly Foster (Scarlett Johansson) a její oddaný tým. S absolutně nulovými zkušenostmi, omezeným časem a minimálními financemi se Mee s podporou své rodiny a místní party vydá na těžkou cestu k znovuotevření zoo. Teď už Benjamin o dobrodružném příběhu nepíše, teď jedno takové dobrodružství žije… a odehrává se přímo na jeho dvoře.
Hrají:
 • Matt Damon (Benjamin Mee)
 • Scarlett Johansson (Kelly Foster)
 • Elle Fanning (Lily Miska)
 • Thomas Haden Church (Duncan Mee)
 • Maggie Elizabeth Jones (Rosie Mee)
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:
zatím nehodnoceno
Download:
CZshare
Zítra nehrajeme! / A Prairie Home Companion (2006)

1. listopadu 2012 v 17:14 | Terry
Rádio, jak jste ho nikdy neviděli...

Země ... USA
Délka ... 105 minut
Dostupnost ... od 12 let
Režie ... Robert Altman
Scénář ... Garrison Keillor
Kamera ... Edward Lachman
Premiéra v ČR ... 27. července 2006

Popis
Snímek režiséra a producenta Roberta Altmana Zítra nehrajeme! nás zavede na jeviště divadla, kde se odehrává poslední den slavné radiové show. Hlavní postavy příběhu jsou Yolanda a Rhonda Johnsonovy (Meryl Streepová a Lily Tomlinová), Yolandina dcera Lola (Lindsay Lohanová), Garrison Keillor (hraje sám sebe) a duo kovbojů Dusty a Lefty (Woody Harrelson a John C. Reilly).

V příběhu vystoupí i Tajemná žena (Virginia Madsenová), která se záhadně zjevuje v zákulisí a Guy Noir (Kevin Kline), který má na starosti ostrahu studia. Panovačný režisér a jeho asistentka Molly (Maya Rudolph) se snaží čím dál divočejší show udržet na uzdě. Všichni účinkující se za ta léta velmi dobře znají, proto není nouze o slovní přestřelky a břitký humor. Všichni zúčastnění hrají a zpívají jako o život.

Zítra nehrajeme! nikam nespěchá a dává divákovi prostor vychutnat si jednotlivé výstupy. Film je vtipným, citlivým a někdy i zadumaným portrétem Ameriky a Američanů.
Hrají:
 • Woody Harrelson ... (Dusty)
 • Tommy Lee Jones ... (Axelman)
 • Meryl Streep ...(Yolanda Johnson)
 • Lindsay Lohan ... (Lola Johnson)
 • Lily Tomlin ... (Rhonda Johnson)
 • Virginia Madsen ...(nebezpečná žena)
 • Kevin Kline ... (Guy Noir)
A další...
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:
zatím nehodnoceno
Download:
ulož.toCo my na to:

" Tak tento snímek mě nijak neuchvátil. Nebýt obdivuhodného pěveckého výkonu Meryl Streep, dala bych ještě o jednu hvězdičku méně.
Děj mi přijde krapet zmatený a vcelku nezáživný. Zkrátka mě tento film nijak neoslovil. Ale Meryl zpívá opravdu nádherně! :D "
Terry