Květen 2013

Šarlatové písmeno - Nathaniel Hawthorne

21. května 2013 v 18:57 | Terry

Filmové zpracování: CSFD - 1995 , 1973 , 1926


Název: Šarlatové písmeno
Původní název: The Scarlet letter
Autor: Nathaniel Hawthorne
Žánr: Světová klasika, drama
Počet stran: 309
Datum prvního vydání: 1904
Rok vydání originálu: 1850
ISBN: 978-80-7459-060-3

Hodnocení na Databízi knih: 75%

Anotace

Klasický román americké literatury vypráví o ženě, která se prohřešila proti zákonům morálky tím, že odmítla prozradit otce svého nemanželského dítěte. Poutavý příběh o vině a trestu, diktovaný úzkoprsou puritánskou morálkou, je poznamenán temným ovzduším hrůzy, pathosu a lítosti. Hrdinka příběhu Hester Prynnová je jedinou optimistickou postavou příběhu, která silou vůle a touhou po dobru odolává tíživému prostředí puritánského Bostonu. Hořký a krutý příběh je naplněn vírou v lidskou soudnost a statečnost, která jej přibližuje i dnešnímu čtenáři.
Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:nečetla

Hostitel - Stephenie Meyer

19. května 2013 v 19:01 | Terry
Název: Hostitel
Původní název: The Host
Autor: Stephenie Meyer
Žánr: Fantasy
Počet stran: 616
Datum vydání: 2009

Anotace:
Melanie Stryderová se odmítá vzdát.
Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva.
Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří.
Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopk zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.


Sophiina volba - William Styron

17. května 2013 v 18:27 | Tess
Filmové zpracování: CSFD

Název: Sophiina volba
Původní název: Sophie's choice
Autor: William Styron
Počet stran: 720
Datum prvního vydání: 1984
Rok vydání originálu: 1979
ISBN: 80-242-1306-0

Hodnocení na Databízi knih: 89%

Anotace:

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (poprvé vyšel v r. 1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti.
Hodnocení od Tess:
Hodnocení od Terry:Nečetla

Sašenka - Simon Montefiore

12. května 2013 v 8:52

Název: Sašenka
Původní název: Sashenka
Autor: Simon Montefiore
Žánr: hisrorický román, dějiny
Počet stran: 454
Datum vydání: 2009

Anotace

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dvě knihy o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek - i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava.

Třináctý příběh - Diane Setterfieldová

9. května 2013 v 20:51 | Terry
Název: Třináctý příběh
Původní název: The Thirteenth Tale
Autor: Diane Setterfieldová
Žánr: společenský román, romantika, dobrodružství
Počet stran: 392
Datum vydání: 2007

Anotace

Spisovatelka Vida Winterová již po desetiletí okouzluje čtenáře po celém světě svými strhujícími příběhy, ale ten nejúžasnější si dosud nechávala pro sebe. Teď však cítí, že se neodvratně blíží smrt, a tak se rozhodne konečně odhalit dlouho očekávaný třináctý příběh: tajemství svého života. Ale i mladičká badatelka Margaret , kterou si zvolila za autorku svého životopisu, v sobě dusí bolest z minulosti. Obě ženy pomalu rozkrývají své osobní příběhy plné vášně, lásky, krutosti a oddanosti, protože jen pravda může ulehčit umírání a otevřít cestu do budoucnosti. Román Diane Setterfieldové navazuje na největší klasiky ženského románu a podobně jako Jana Eyrová nebo Na Větrné hůrce nabízí hluboce romantický příběh, v němž nechybí napětí, láska, tajemství ani magická a hrůzostrašná atmosféra.