Listopad 2014

Cena nevinnosti - Rebecca James

23. listopadu 2014 v 13:20 | Terry


Název: Cena nevinnosti
Původní název: Sweet Damage
Autor: Rebecca James
Žánr: Young Adult
Počet stran: 328
Datum vydání: 2014
Rok vydání originálu: 2013
ISBN: 978-80-87543-13-9

Hodnocení na Databízi knih: 87%

Anotace:
Tim je obyčejný australský kluk. Pracuje jako kuchař v otcově restauraci, každý den si zasurfuje a dá si pivo. Je se svým životem navýsost spokojený - tedy až do chvíle, kdy ho jeho přítelkyně Lilla vyhodí z bytu s tím, že by měl konečně dospět. Řízením osudu se Tim stává podnájemníkem v obrovském starodávném a trochu strašidelném domě, který vlastní uzavřená a plachá Anna, dívka s traumatickou minulostí, jež už půl roky nevyšla z domu, neboť trpí agorafóbií (strach z otevřeného prostoru) a záchvaty paniky. Bezstarostný Tim se rozhodne, že si Anninu psychickou nemoc nebude připouštět, ale když se v domě začnou dít podivné věci, zalekne se, že Anna už ztrácí rozum docela a že by mohla být nebezpečná - jenomže to už se mezi oběma spolubydlícími, kteří snad nemohou být rozdílnější, rodí křehké, ale silné pouto…

Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:Nečetla


Dveře - Magda Szabó

21. listopadu 2014 v 14:17 | Terry
Název: Dveře
Původní název: Az ajtó
Autor: Magda Szabó
Žánr: Memoáry
Počet stran: 280
Datum vydání: 2011
Rok vydání originálu: -
ISBN: 978-80-7335-267-7

Hodnocení na Databízi knih: 88%

Anotace:

Intimní autobiografický příběh složitého vztahu spisovatelky a její hospodyně Emerence, drsné venkovské ženy. Kniha byla přeložena do 38 jazyků a dočkala se i adaptace do filmové podoby, v níž Helen Mirrenová, slavná z role královny Alžběty II., teď hraje drsnou služku zlatého srdce.

Hodnocení Terry:
Hodnocení Tess:


Pýcha a předsudek - Jane Austen

14. listopadu 2014 v 19:24 | Terry
Název: Pýcha a předsudek
Původní název: Pride and Prejudice
Autor: Jane Austen
Počet stran: 300
Rok vydání: 2008
Rok vydání originálu: 1813
ISBN: 980-80-7335-147-2

Hodnocení na Databázi knih: 92%

Anotace:

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:

Stínem políbená - Richelle Mead

14. listopadu 2014 v 18:39 | Terry

Název: Stínem políbená
Původní název: Shadow Kiss
Autor: Richelle Mead
Serie: Vampýrská akademie
Díl serie: 3.
Počet dílů v serii: 6
Počet stran: 328
Datum vydání: 2010
Rok vydání originálu: 2008
ISBN: 978-80-7303-523-5

Hodnocení na Databízi knih: 93%

Anotace

Vlády se ujímá jaro a Rose Hathawayová by se měla připravovat na maturitní zkoušku. Jenže od nedávného smrtícího souboje se Strigoji se necítí zrovna nejlépe. Trpí nočními můrami, duši jí zaplavuje temný smutek a předznamenává cosi zlověstného.
Rose dobře ví, že jí není dovoleno milovat jiného strážce. Že musí především chránit Lissu, poslední princeznu z rodu Dragomirů. Jenže když přijde na krásného Dimitrije Belikova, některá pravidla se prostě musí porušit!
Rose své nejlepší kamarádce Lisse lže o svém vztahu k Dimitrijovi, ale jejich přátelství se nyní ocitá v ještě větším ohrožení než kdy předtím. Nesmrtelní vampýři se chtějí pomstít za to, co jim Rose nedávno provedla. Ve strašlivé bitvě, která předčí i nejhorší noční můru, se Rose bude muset rozhodnout mezi dvěma lidmi, na nichž jí záleží nejvíc. Bude ale její volba znamenat, že přežije jen jeden z nich? A pokud ano, bude to Lissa, nebo milovaný Dimitrij?

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla


Orlando - Virginia Woolf

14. listopadu 2014 v 18:32Název: Orlando
Původní název: Orlando
Autor: Virginia Woolf
Počet stran: 192
Rok vydání: 2009
Rok vydání originálu: 1928
ISBN: 978-80-207-1308-7

Hodnocení na Databázi knih: 85%

Anotace
Součástí názvu románu je slovo biography - spisovatelka zde podává životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v "normálním" čase asi od šestnácti do třiceti let jeho věku. Postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy, až do konce knihy, který je totožný s okamžikem jejího dopsání - rokem 1928. Orlando je literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání. V mistrné zkratce vyjadřuje autorka povahu jednotlivých historických údobí, zkoumavým okem pátrá i v literárních dějinách a s nadhledem hodnotí vlastní profesi stejně jako lidskou touhu po slávě a nesmrtelnosti. Kromě bohatých dramatických vnějších událostí a popisů se nám dostává také psychologicky zajímavého pohledu do nitra člověka, kde nechybí ani feministické téma.

Hodnocení od Tess:
Hodnocení od Terry:Nečetla


Mrazivý polibek - Richelle Mead

3. listopadu 2014 v 13:45 | Terry

Název: Mrazivý polibek
Původní název: Frostbite
Autor: Richelle Mead
Serie: Vampýrská akademie
Díl serie: 2.
Počet dílů v serii: 6
Počet stran: 264
Datum vydání: 2010
Rok vydání originálu: 2008
ISBN: 978-80-7303-511-2

Hodnocení na Databízi knih: 92%

Anotace

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla