Smrtná zima - Kate A. Boorman

16. ledna 2016 v 11:26 | Terry
Název: Smrtná zima
Původní název: Winterkill
Autor: Kate A. Boorman
Žánr: Fantasy & Sci-fi
Serie: Smrtná zima
Díl serie: 1.
Počet dílů v serii: 3
Počet stran: 366
Datum vydání v ČR: 2015
Rok vydání originálu: 2014
ISBN: 978-80-7491-481-2

Hodnocení na Databízi knih: 76%

Anotace
Nikdo neopustí osadu, pokud chce přežít.
V imaginárním světě připomínajícím středověk žije v osadě uprostřed tajemných lesů patnáctiletá Emmeline. Puritánská komunita dodržuje přísná pravidla, která mají ochránit její členy před nebezpečím pocházejícím z okolních hvozdů. Emmeline ví, že vydat se mimo osadu je přísně zakázané, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji na zapovězenou cestu.
Když zůstane tady, čeká ji manželství, o které nestojí, a život vedle kluka, jehož nemůže mít. Ale venku? Malmaci číhá a zima se blíží...
Smrtná zima je první díl ohromující nové young adult série, která se bude líbit všem fanouškům knih Hunger Games a Labyrint: Útěk i milovníkům spisovatele Patricka Nesse.
Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:Nečetla


Co my na to:

"Anotace uvádí, že jde o ideální knihu pro fanoušky HG a Labiryntu, Labyrint jsem sice ještě nečetla, viděla jsem jen film. Připodobňování této knihy k výše zmíněným mi však přijde trochu nesmyslné. Jediné společné vidím v lidské společnosti, která striktně žije podle určitých pravidel a tvrdě trestá jejich porušování.
Příběh je v mnoha ohledech výryzně slabší, než HG a Labirynt. V podstatě třičtvrtě knihy jsem čekala, kdy se konečně "něco" stane. Příběh se poměrně dobře čte, i když mě dost vadilo neustálé zmínky o Emmelině zmrzačené noze, které byly spíš otravné, než k užitku. A franzouzština, naprosto zbytečně dlouhá souvětí, která do knihy jen přidala pár řádků navíc, když Emmeline zkráceně papouškovala jejich překlad.
Děj se líně vleče bez větších zvratů a napínavých scén. Nápad je velmi dobrý, možná by to prostě jen chtělo trochu lepší zpracování, aby byl příběh trochu svižnější.
Další díl si určitě přečtu, protože jsem zvědavá, jestli bude přiběh ubíhat trochu svižnění nebo bude jen líně plynout vpřed.
Terry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertOrivA AlbertOrivA | E-mail | Web | 7. června 2018 v 15:07 | Reagovat

The prostate related is central to the a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate is situated just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for that patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts in the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some from the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that several ejaculations weekly will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to consider to ensure a proper prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must opt for prostate examination at least 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama