Noční zvířata/Nocturnal Animals

22. prosince 2016 v 10:17 | Tess

Originální název: Nocturnal Animals
Český název: Noční zvířata
Žánr: Drama / Thriller
Země: USA
Délka filmu: 115 minut
Budget: $22.5 millionů (Kolik stála výroba filmu)
Box Office: $20.1 millionů (Kolik film zatím vydělal)
Režie: Tom Ford
Scénář: Tom Ford
Hrají: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Ellie Bamber, Armie Hammer, Karl Glusman, Robert Aramayo, Laura Linney

Popis:
Susan Morrow (Amy Adams) má všechno, po čem vždy toužila, a přesto se ocitla v životní pasti. Kurátorka galerie moderního umění se snaží svou vnitřní prázdnotu zaplňovat vystavováním šokujících exponátů a po nocích bdí v prázdné zlaté kleci v luxusním domě v L. A., ze kterého asi i před ní nápadně často utíká její partner. Rukopis románu Noční zvířata, který napsal její bývalý manžel Edward (Jake Gyllenhaal) by mohl být dokonalým lékem na nespavost. Kdyby nebyl jeho příběh tak zneklidňující... Jeho hlavním hrdinou je Tony (také Jake Gyllenhaal). Spokojený chlap ve středním věku vezme ženu a dospívající dceru na rodinnou dovolenou do Nového Mexika, kterou však přetne náhodné noční setkání s trojicí násilníků na opuštěné texaské dálnici. Tony nemá proti přesile sebemenší šanci a nedokáže tak zabránit únosu svých blízkých. Další den se s pomocí cynického detektiva (Michael Shannon) vydává po stopách zločinců, ale šance na záchranu ženy a dcery je, zdá se, mizivá. Daleko od tohoto dramatu, ve spícím L. A., si čím dál vyděšenější Susan při jeho čtení uvědomuje, že krutý text je paralelou k jejímu vztahu s bývalým mužem. Že je neobvyklou pomstou za to, jak strašně mu kdysi ublížila. (CinemArt CZ)Co Tess na to:
Na tenhle film jsem se těšila opravdu hodně, daleko více než na film Příchozí, ve kterém si Amy Adams také zahrála hlavní roli. Jde o to, že já jsem obrovský fanoušek drama a pokud se objeví film s psychologickým nádechem, tak je to něco pro mě a přesně takový ten film je, protože Tom Ford netočí nic jiného než velmi dramatické, psychologické až zmatené snímky, i když natočil pouze dva, tak oba za to stojí. Jeho prvním filmem byl Single Man z roku 2009, dlouho jsem ten film neviděla, ale pamatuji si na pocity, které ve mě zanechal, hlavně ten zmatek a smutek a přesně to samé jsem cítila při sledování filmu Noční zvířata. I když se to ze začátku může zdát trošku zamotané a komplikované, tak si s tím Tom Ford opravdu skvěle pohrál.

Hlavní roli si ve filmu zahrála Amy Adams, která v něm vypadá naprosto neuvěřitelně dokonale a nikdy nevypadala lépe, navíc její temný make-up ať už to jsou oční stíny či tmavá rtěnka jí dodávali to správné sexuální charisma. Nicméně mě velmi mrzelo, že si ve filmu nezahrála daleko větší roli. Například mi přišlo opravdu zbytečné dát do role v knize, kterou Amy ve filmu čte, herečku Islu Fisher, protože ta role v knize, měla být Amy. Takže proč Jake Gyllenhall klidně hrál sám sebe jak v knize, tak ve filmu, ale Amy Adams ne? To mi přišlo nesmyslné a myslím si, že by to bylo lepší, jelikož by získala daleko větší prostor. Na druhou stranu, by to ale byl větší zmatek, protože takhle jsem alespoň pochopila, že se jedná o fiktivní příběh a ne o nějakou scénu z minulosti nebo z budoucnosti.
Když mluvíme o scénách z jiné časové doby. Objevuje se nám tu pár flashbacků. Například ten kdy se Amy poprvé setká s Jakem, i když tahle scéna byla docela důležitá pro film, tak mě přišla nudná a zbytečná. Já osobně bych jí v tom filmu klidně postrádala, stejně jako scénu, kdy se Amy setká se svojí matkou, kterou hraje herečka Laura Linney, opět mi to přišlo zbytečné. Nejvíce mě ovšem zaujal Jake Gyllenhall, jeho herecký výkon byl neuvěřitelný a velmi přesvědčivý, proto mě trošku mrzí a zároveň šokuje, že zatím nezískal žádnou nominaci na filmovou cenu, protože by si jí určitě zasloužil. Podle mého názoru byl v tomhle filmu daleko lepší než ve filmu Nightcrawler. Scény, které mě nejvíce bavili se odehrávali právě v té knize (teď to bude znít trochu divně) a to hlavně proto, že byli násilné a emotivně dost těžké, proto mě bavili a nějakým způsobem i zaujali. Herec Michael Shannon ve filmu ztvárnil policistu, umírajícího na rakovinu plic... vážně, co tenhle herec neumí zahrát tak, aby mu ta role neseděla? Tahle role mu byla ušitá na míru. Stejně tak mě překvapil výkon Aarona Taylor-Johnsona, skoro jsem ho ani nepoznala.
Takže když to shrneme. Amy Adams tam vlastně ani žádnou důležitou roli nehraje, spíše je to takový sekundant, který dobře vypadá, ale má zásadní podíl na konci, u kterého si prostě řeknete: "WTF!" Ne, vážně. Z kina jsem odcházela naštvaná, zmatená a smutná. Navíc kvůli traileru k filmu jsem očekávala něco naprosto odlišného, takže tomuhle traileru rozhodně nevěřte. Za hudbou stojí Abel Korzeniowski a je opravdu povedená. Já upřímně doufám, že Tom Ford nebude čekat opět sedm let než natočí další film, protože je to u něj vážně škoda, i když na druhou stranu, alespoň jsou pak jeho filmy kvalitnější a stojí za podívání a věřte mi, pokud máte rádi dramata, komplikované příběhy a zmatené konce, tak film Noční zvířata opravdu za podívání stojí.

Herecké obsazení .......... 95%

Příběh ........................ 90%

Napětí ........................ 85%

Soundtrack .................. 75%

Shrnutí: 85%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama