Leden 2017

Čtyři kousky chleba - M.Hollander-Lafon

24. ledna 2017 v 8:17 | Terry

Název: Čtyři kousky chleba
Původní název: Quatre petits bouts de pain
Autor: Magda Hollander-Lafon
Počet stran: 152
Rok vydání: 2013
Rok vydání originálu: 2013
ISBN: 978-80-249-2285-0

Hodnocení na Databázi knih: 60%

Anotace:
Autobiografické dílo z pera naturalizované Francouzky se ve Francii hned po vydání zařadilo mezi deset nejúspěšnějších titulů. Magda se narodila roku 1927 do židovské maďarské rodiny, od mládí na vlastní kůži zažívala nenávistný antisemitismus. V roce 1944 byla s matkou a sestrou deportována do Osvětimi. Prošla postupně několika pracovními tábory, v dubnu 1945 se jí podařilo z Grosswertheru utéci do lesů, kde ji našli a zachránili američtí vojáci. Po dlouhých letech mlčení se osmdesátiletá Magda rozhodla předat dalším generacím svědectví o své minulosti.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:Nečetla

Přežil jsem varšavské ghetto - Chlapec ve skříni - Senek Rosenblum

23. ledna 2017 v 8:38 | Terry

Název: Přežil jsem varšavské ghetto - Chlapec ve skříni
Původní název: Der Junge im Schrank. Eine Kindheit im Krieg
Autor: Senek Rosenblum
Počet stran: 376
Rok vydání: 2011
Rok vydání originálu: 2009
ISBN: 978-80-249-1483-1

Hodnocení na Databázi knih: 85%

Anotace:
Píše se rok 1940. Senkovi, hýčkanému synkovi obchodníka s obilím, je pět let, když jeho šťastné dětství náhle skončí a začne hrůza. Šokující dobové svědectví protkané typicky židovským humorem. Jen několik tisíc z takřka půl milionu lidí přežilo varšavské ghetto. A mezi těmi, komu se to poštěstilo, bylo jen pár dětí. Senek Rosenblum je jedním z nich. Dodnes se nezbavil hrozných vzpomínek na své válečné dětství a zázračné zachránění. A teprve teď, kdy je mu víc jak sedmdesát let, našel v sobě odvahu a slova, aby vyprávěl nepopsatelné - jako člověk, vydávající svědectví o své době z pohledu dítěte, s nadáním skvělého vypravěče.

Hodnocení od Tess:
Hodnocení od Terry:zatím nečetla...

Knižní výzva 2017 * Tess

23. ledna 2017 v 8:34

Leden

05. Cinder - M. Meyer (376 stran)

Červenec

11. Domov na konci světa - M. Cunningham (400 stran)

Srpen

14. Zátiší s kousky chleba - A. Quindlen (256 stran)

Září

16. Kdo zabil Karen Silkwoodovou? - H. Kohn (400 stran)10. Harry Potter a Ohnivý pohár - J. K. Rowling (575 stran)

Listopad

15. Kmotr - M. Puzo (400 stran)


*******01. Sedm dopisů z Paříže - S. Vérant
02. Zase ona: Zrození Meryl Streep - M. Schulman
03. Díky za vzpomínky - C. Ahern
04. Noční cirkus - E. Morgenstern
05. Cinder - M. Meyer
06. Nádherná temnota - K. Garcia
07. Fantastický pan Lišák - R. Dahl
08. Všichni jsme nosili hvězdu - T. Coster
09. Profesionálové - O. Laukkanen
10. Harry Potter a Ohnivý pohár - J. K. Rowling
11. Domov na konci světa - M. Cunningham
12. Přežil jsem Varšavské Ghetto - S.Rosenblum
13. Ínes, má drahá - I. Allende
14. Zátiší s kousky chleba - A. Quindlen
15. Kmotr - M. Puzo
16. Kdo zabil Karen Silkwoodovou? - H. Kohn
17. Kresby v prachu - Z. Klein
18. Úsměv Mony Lisy - D. Chiel
19. Plavý kůň - A. Christie
20. Harry Potter a Fénixův řád - J. K. Rowling
21. Zatmění - S. Meyer
22. Černá kniha - P. Verhoeven
23. Dcery pana Darcyho - E. Aston
24. Vánoční koleda - C. Dickens
25. Prázdné místo - J. K. Rowling

Mrtví do soumraku - Charlaine Harris

21. ledna 2017 v 9:52 | TerryNázev: Mrtví do soumraku
Původní název: Dead Until Dark
Autor: Charlaine Harris
Série: True blood/Pravá krev
Pořadí v sérii: 1/13
Žánr: Fantasy & Sci-fi
Počet stran: 296
Rok vydání: 2009
Rok vydání originálu: 2007
ISBN: 978-80-7384-189-8

Hodnocení na Databázi knih: 74%


Anotace:
Sookie Stackhouseová je servírkou v malém louisianském městečku. Ač je to hezká žena, působí tiše a uzavřeně. Má jednu zvláštní vlastnost, která může být ve styku s druhým pohlavím nepohodlná - dokáže totiž číst, co si kdo myslí. Jednou potkává muže svých snů. Je to vysoký a hezký Bill, jehož myšlenky zůstávají utajeny i Sookii. Ta ale netuší, že je to upír s pošramocenou pověstí, který se stýká s podivnými existencemi. Jejich představy o morálce jsou dost svérázné. Když pak jsou stojaté vody maloměstečka zčeřeny několika nepochopitelnými vraždami, ocitá se Bill mezi podezřelými. Ve chvíli, kdy je zabita její kolegyně, začíná se o svůj život obávat i Sookie. Kniha získala v roce 2001 cenu Anthony Award za nejlepší detektivní román.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla

Poppy Day - Amanda Prowse

20. ledna 2017 v 10:00 | Terry


Název: Poppy Day
Původní název: Poppy Day
Autor: Amanda Prowse

Počet stran: 312
Rok vydání: 2016
Rok vydání originálu: 2011
ISBN: 978-80-7390-350-3

Hodnocení na Databázi knih: 76%


Anotace:
Co byste obětovala, aby se váš miláček vrátil domů? Od té doby, co si kadeřnice Poppy Day vzala svého miláčka Marta, byli spolu šťastní. Nyní je Mart na misi v Afghánistánu a Poppy počítá každý den, až se vrátí domů.Avšak jednoho dne zaklepou na její dveře neznámí lidé a její svět se zhroutí. Mart byl vzat jako rukojmí a pro armádu je příliš nebezpečné, aby se ho pokusili zachránit.Poppy je odhodlána přivést ho domů sama. Ale brzy bude stát před nejtěžší otázkou svého života: není cena za záchranu muže, kterého miluje, příliš vysoká? Silný příběh o ztrátě a odvaze od autorky, která z vlastní zkušenosti moc dobře ví, o čem píše.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla

Daleko od hlučícího davu - Thomas Hardy

19. ledna 2017 v 10:51 | TerryNázev: Daleko od hlučícího davu
Původní název: Far from the Madding Crowd
Autor: Thomas Hardy
Počet stran: 447
Rok vydání: 2015
Rok vydání originálu: 1874
ISBN: 978-80-257-1529-1

Hodnocení na Databázi knih: 83%


Anotace:
Román Daleko od hlučícího davu patří k nejzářivějším pokladům anglické literatury. Už jeho první vydání v roce 1874 se stalo literární senzací, kniha se vyprodala během pouhých dvou měsíců a Thomasi Hardymu vynesla reputaci předního spisovatele viktoriánské doby. Čím kniha tolik zaujala ve své době a čím dodnes oslovuje další generace čtenářů? Hardyho román v sobě úchvatně kombinuje romantickou love story s upřímným, otevřeným vylíčením anglického venkova; nejedná se však o nějakou pastorální idylu, jakkoli je kniha prodchnutá nostalgií. Právě naopak, v mnoha ohledech jde o zcela moderní příběh s ryze moderní hrdinkou - mladá, nezávislá statkářka Batsheba se už dávno zařadila do kánonu velkých postav světové literatury, podobně jako její tři velice rozdílní nápadníci, oddaný pastýř Gabriel, postarší statkář Boldwood a světácký seržant Troy. Spletitý děj plný zvratů, nádherné popisy jihoanglické krajiny i života na venkově, zajímavě vykreslené postavy a dokonalá práce se čtenářovým očekáváním - to vše dělá z románu Daleko od hlučícího davu vpravdě mistrovské dílo, které nepochybně stojí za přečtení i dnes.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla

Vampýrská akademie

19. ledna 2017 v 9:09 | Terry

VS

Knížka se mi velice líbila, dokonce jsem ji četla 2x, protože jsem se po delší odmlce rozhodla přečíst celou sérii, tak abych byla v obraze. A i napodruhé se mi moc líbila. Jistě, je to sladkobolná romantika pro náctileté, (i když nejen pro ně, protože to já už poměrně dost dlouho nejsem:) ) přesto je to ale velmi dobře napsaný příběh, který se krásně čte. Prostředí i charakter jednotlivých postav je vykreslen vynikajícím způsobem a hlavní postavy vám tak velice snadno přirostou k srdci.

Celkově série patří k mým oblíbeným. Jistě, že to nakonec všechno dobře dopadne, ale je to přeci fantasy příběh, tak proč by nemohlo? Ostatně, já jsem za to velmi ráda. :D :D
-

Tak tohle byl přímo horor, a to rozhodně né v dobrém slova smyslu!
Po většínu filmu mi v hlavě stále dokola zněla věta: "To jako vážně?!" Co se prostředí týče, to bylo zvoleno celkem dobře, což je asi tak jediné, co mě na snímku zaujalo. Ale to ostatní filmaři tak příšerně zkopali, že by to snad mělo být i trestné! Postavy jsou příšerné! Rose se chová jako hloupá uk'ňouraná husa, která buď nemá mozek vůbec, nebo netuší, jak ho použít. Její postava mi byla na plátně příšerně protivná a vzbuzovala ve mě pocit, že bych ji nejraději jednu vrazila. Vasilisa mi byla protivná jen o chloupek míň. A kde byl ksakru ten krásný a tajemný Dimitrij?! Protože herec, který jej ve filmu ztvárnil, nebyl knížní předloze podobný ani za mák. Spíš bych si ho dokázala představit jako školníka, když přimhouřím oko, tak by nejspíš prošel i jako některý ze strážců, ale na Dimitrije tedy rozhodně neměl. Prostě představa, že by k němu Rose dokázala zahořet téměř nehynoucí láskou, mi připadala víc, než jen nereálná.
Herecké výkony mi přišly velmi chabé a strojené.
Celkově bych film hodnotila jako odpad, vážně to bylo příšerné a zážitku i pocitům z knihy na hony vzdálené!
Snímek ve mě vyvolal opravdu veliké zklamání.

Kniha VS Film - Srovnání

Kniha - 100% / Film - 5%

Uvnitř mé hlavy - Francesca Zappia

17. ledna 2017 v 18:18 | Terry
Název: Uvnitř mé hlavy
Původní název: Serafina and the Black Cloak
Autor: Francesca Zappia
Žánr: Young Adult
Počet stran: 368
Rok vydání: 2015
Rok vydání originálu: 2016
ISBN: 978-80-7549-041-4

Hodnocení na Databázi knih: 89%

Anotace:
Co když jsem si tě vymyslela?

Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou? Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem?Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla


Útěk z teritoria smrti - Tom Isbell

11. ledna 2017 v 8:13 | TerryNázev: Útěk z teritoria smrti
Původní název: The Pray
Autor: Tom Isbell
Série: Hatchery / Prey trilogy
Pořadí v sérii: 1/3
Žánr: Fantasy & Sci-fi
Počet stran: 312
Rok vydání: 2015
Rok vydání originálu: 2015
ISBN: 978-80-87543-83-2

Hodnocení na Databázi knih: 75%


Anotace:
Země se ocitla na pokraji zkázy a nová vláda vyhlásila Republiku Pravá Amerika. Bylo vyhlášeno stanné právo a všichni, kdo přežili, byli umístěni do přesídlovacích táborů. Nyní, o dvacet let později, objevuje trojice šestnáctiletých kluků temnou pravdu. Po celou tu dobu nesou cejch Podřadných. Společnost, která z nich má strach, z nich bez jejich vědomí vychovává objekty kruté zábavy. Jejich jedinou nadějí na přežití je utéct společně s dalšími příteli do vysněného nového teritoria. Sadističtí lovci a vládní vojáci jdou ale v jejich stopách. Pod vedením kluka přezdívaného Kniha a dívky Hope osiřelí chlapci a dívky hledají lepší život a současně dokáží objevit to nejlepší v sobě samých - v boji se svými nejhoršími nepřáteli.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla

Aspoň trochu normální - Trish Doller

10. ledna 2017 v 9:26 | TerryNázev: Aspoň trochu normální
Původní název: Someting like normal
Autor: Trish Doller
Žánr: Romány - Romantika
Počet stran: 200
Rok vydání: 2015
Rok vydání originálu: 2015
ISBN: 978-80-7447-948-9

Hodnocení na Databázi knih: 81%


Anotace:
Když se Travis vrátí domu z mise v Afghánistánu, zjistí, že jeho rodiče se rozvedli, bratr mu přebral přítelkyni a ukradl auto. A navíc ho pronásledují noční můry, v nichž stále dokola vidí smrt svého nejlepšího přítele. Zdá se, že jeho život je úplně v troskách. Pak ovšem potká Harper, svou dávnou kamarádku ze střední školy, s kterou se začne prodírat minovým polem rodinných problémů i posttraumatické poruchy. A konečně se zdá, že život by mohl být aspoň trochu normální. Travis suchý humor, smysl pro čest a povinnost i schopnost věřit v životě v to dobré, z něj dělají neobyčejného a neodolatelného hrdinu. Trish Dollerová, autorka knihy Kde hvězdy stále září, se tentokrát pustila do neobyčejně aktuálního tématu. Ale z pozice mužského vypravěče se jí ho podařilo uchopit poutavě, zajímavě, ale ne pateticky. Příběh o tom, že i v sebehorší situaci nesmíme ztrácet naději a že život je vlastně krásný.

Hodnocení od Terry:
Hodnocení od Tess:nečetla